Members

Officers of Council (Ex Officio Voting Members)

TitleName
ChairSuprakash Datta
Vice-Chairvacant
Secretaryvacant
Recording SecretaryM. Michael Schiff

Graduate Program Representatives

Graduate Program Directors & Program Representatives

Graduate ProgramDirectorRepresentative
AccountingMarcia AnnisetteN/A
AdministrationEileen FischerN/A
Art HistoryAnna Hudsonvacant
BiologyBridget StutchburyJean-Paul Paluzzi
Business AdministrationAshwin JoshiDetlev Zwick
Business AnalyticsMurat KristalN/A
ChemistryGino LavoieDasantila Golemi-Kotra
Cinema & Media Studies/FilmJohn Greyson & Sharon Hayashivacant
Civil EngineeringUsman T. KhanKevin Gingerich
Communication & CultureSteven Bailey &
Paul Moore
Ganaele Langlois
Conference InterpretingAndrew CliffordN/A
Critical Studies In DisabilityRachel da Silva Gormanvacant
DanceWilliam MackwoodN/A
Dance StudiesMary FogartyN/A
DesignDavid CabiancaN/A
Development StudiesViviana PatroniN/A
Digital MediaMichael Longfordvacant
Disaster & Emergency ManagementDavid EtkinN/A
Earth & Space Science Mark GordonYongsheng Chen
EconomicsGeorge GeorgopoulosAndrey Stoyanov
EducationQiang ZhaN/A
Electrical Engineering & Computer ScienceSimone PisanaGerd Grau
EnglishTom LoebelSusan Warwick
Environmental StudiesLiette GilbertAnna Zalik
Études FrançaisesMarie-Hélène LarochelleN/A
Executive Master's in Business AdministrationMatthias KippingN/A
FinanceGeorge KlarN/A
Financial AccountabilityRichard LeblancN/A
Gender, Feminist & Women's StudiesAllyson Amy MitchellElaine Coburn
GeographyPeter VandergeestLucia Lo
HealthFarah AhmadN/A
HistoryJeremy TrevettWilliam Wicken
Human Resources ManagementJelena ZikicSouha Ezzedeen
HumanitiesMarkus ReisenleitnerAntonio Ricci
Information Systems & TechnologyMarin LitoiuN/A
Interdisciplinary StudiesKymberley BirdN/A
International Business AdministrationAlexandra CampbellN/A
Kinesiology & Health ScienceAlison MacphersonMichael Connor
LawSonia Lawrencevacant
Linguistics & Applied LinguisticsPhilipp Angermeyervacant
ManagementKevin TasaN/A
Mathematics & StatisticsAlexey KuznetsovPatrick Ingram
Mechanical EngineeringSiu Ning (Sunny) LeungPaul O'Brien
MusicMark ChambersAlan Henderson
NursingJacqueline ChoiniereN/A
PhilosophyMichael GuidiceDan McArthur
Physics & AstronomyTom KirchnerN/A
Political ScienceSusan HendersKaren Murray
Psychology Adrienne PerryRob Cribbie
Public & International AffairsFrancis GaronN/A
Public Policy, Administration & LawDagmar SoenneckenN/A
Real Estate & InfrastructurevacantN/A
Science & Technology StudiesKean BirchMike Pettit
Social & Political ThoughtGamal Abdel-ShehidJim Vernon
Social AnthropologyMaggie MacDonaldShubhra Gururani
Social WorkWendy McKeenLuann Good Gingrich
Socio-Legal StudiesJacqueline KrikorianDavid Szablowski
SociologyLuin GoldringLorna Erwin
TheatreGwenyth DobieN/A
Theatre & Performance StudiesMagdalena Kazubowski-HoustonLaura Levin
Translation StudiesAurelia KlimkiewiczN/A
Visual ArtsMichel Daigneaultvacant

Coordinators of Graduate Diploma Programs (not embedded in single graduate programs)

Graduate DiplomaCoordinator
Arts & Media AdministrationJoyce Zemans
Asian StudiesLaam Hae
Business & the EnvironmentDirk Matten
Environmental/Sustainability EducationDon Dippo
Financial EngineeringMing Dong
German & European StudiesJenny Wustenberg
Advanced Hebrew & Jewish StudiesSara Horowitz
Health PsychologyJoel Katz
International & Security StudiesRobert Latham
Jewish StudiesSara Horowitz
Latin American & Caribbean StudiesAlan Durston
Mathematics EducationTina Rapke
NeuroscienceDenise Henriques
Professional AccountingSandra Iacobelli
Refugee & Migration StudiesKhalis Hassan

Other Faculty Members

Standing Committees of Council

Academic Planning & Policy Committee

TitleName
ChairSuprakash Datta
Vice-Chairvacant
MemberSylvia Bawa
MemberMark Hayward
MemberMarie-Christine Leps
Membervacant

Ex-Officio: Dean, Associate Deans, Chair, Vice-Chair, Associate Vice-President Research & Innovation, University Librarian, Vice-President Academic & Provost, Academic Affairs Officer, Assistant Secretary of Council


Awards Committee

MemberPeter Gibson
MemberMagdalena Kazubowski-Houston
MemberAnne Rubenstein
MemberHala Tamim
Membervacant
Membervacant

Ex-Officio: Dean, Associate Dean (Academic Affairs), Chair of Council, Executive Officer, Assistant Secretary of Council


Appeals & Academic Honesty Committee

MemberScott Adler
MemberSusan Henders
MemberBarbara Heron

Ex-Officio: Dean, Associate Dean (Academic Affairs), Chair of Council, Academic Affairs Officer


Petitions Committee

MemberJennifer Bonnell
MemberDeborah Davidson
MemberUwafiokun Idemudia
Membervacant

Ex-Officio: Dean, Associate Dean (Student Affairs), Chair of Council, Student Affairs Officer


Nominating Committee

Chair of CouncilSuprakash Datta
Vice-Chairvacant
MemberChair, Petitions Committee
MemberChair, Appeals & Academic Honesty Committee
MemberChair, Awards Committee
FGS Representative to
Senate Executive Committee
Adrienne Perry

Ex-Officio: Dean, Associate Deans, Vice-Chair, Academic Affairs Officer, Assistant Secretary of Council


FGS Senate Representatives

TitleName
Academic Policy, Planning & Researchvacant
Honorary Degrees, Senate Executive SubcommitteeJoan Steigerwald
Executive CommitteeAdrienne Perry

Student Members

Program Representatives

Graduate ProgramRepresentative
AccountingFareeha Baig
AdministrationJaehyun Tony Choi
Art Historyvacant
BiologyHarbandhan Arora
Business Administrationvacant
Business AnalyticsNahal Kazemian
Chemistryvacant
Cinema & Media Studies/FilmGlen Wood
Civil EngineeringAdrien Sparling
Communication & CultureMary Ann Boateng
Conference Interpretingvacant
Critical Studies In DisabilityAnne Jackson
Dancevacant
Dance StudiesJonathan Osborn
Designvacant
Development Studiesvacant
Disaster & Emergency ManagementNada Barqawi
Earth & Space Sciencevacant
EconomicsSara Tumpane
EducationLois Kamenitz
Electrical Engineering & Computer SciencePooria Madani
EnglishShirin Dossa
Environmental StudiesClara MacCallum Fraser
Études FrançaisesJames Dickson
Executive Master's in Business Administrationvacant
FinanceWilliam Wu
Financial Accountabilityvacant
Gender, Feminist & Women's StudiesOrhun Gunduz
Geographyvacant
Healthvacant
HistoryGolaleh Pashmforoosh
Human Resources Managementvacant
HumanitiesJustyn Mahanger
Information Systems & Technologyvacant
Interdisciplinary StudiesSamartha Gamble
International Business Administrationvacant
Kinesiology & Health ScienceEmmanuel Nwadozi
Lawvacant
Linguistics & Applied LinguisticsKris Johnston
ManagementAmrita Jalooli
Mathematics & Statisticsvacant
Mechanical EngineeringGurtej Sidhu
MusicGord Shephard
Nursingvacant
PhilosophyAriane Bakhtiar
Physics & AstronomyHugh Podmore
Political ScienceDeedra Ann Lake
PsychologyRotem Petranker
Public & International AffairsJustine Brault-Niquette
Public Policy, Administration & LawHyacinth Khin
Real Estate & Infrastructurevacant
Science & Technology StudiesMichael Laurentius
Social & Political ThoughtGraham Lockett
Social Anthropologyvacant
Social Workvacant
Socio-Legal StudiesMatthew Montevirgen
SociologySharon Henry
Theatrevacant
Theatre & Performance Studiesvacant
Translation StudiesAlina Zdrazhko
Visual Artsvacant

FGS Standing Committee Student Representatives

TitleName
Academic Planning & Policy CommitteeKurosh Amoui Kalareh & Ellen Sierakowski
Awards CommitteeGiselle Thompson
Petitions CommitteeDesmond O'Doherty & Jake Okechukwu Effoduh
Appeals & Academic Honesty Committeevacant

Ex Officio Voting Members

FGS Representatives

TitleName
Dean and Associate Vice-President (Graduate)Tom Loebel
Associate DeanAryn Martin
Associate Deanvacant
Executive OfficerMario Verrilli
Manager, Student AffairsAlmey Tse Soriano
Academic Affairs OfficerVacant
Manager, Communications, Public Relations & RecruitmentWesley Moir
Coordinator, Faculty GovernanceM. Michael Schiff

Student Presidents

President of:Name
Graduate Students' AssociationAlia Karim
Environmental StudiesAlicia Richins
Graduate Business Councilvacant

Directors of Research Centres and Institutes

InstitutesName
Centre for Feminist ResearchAlison Crosby
Centre for Automotive ResearchAlex Czekanski
Innovation Computing @ LassondeJohn Tsotsos
Israel and Golda Koschitzy Centre for Jewish Studies Carl S. Ehrlich
Centre for Refugee StudiesJennifer Hyndman
Centre for Research on Biomolecular InteractionsSergey Krylov
Centre for Research in Earth and Space ScienceJames Whiteway
Centre for Research in Mass SpectrometryDerek Wilson
Centre for Research on Language ContactDominique Scheffel-Dunand
Centre for Research on Latin America and the CaribbeanAlan Durston
City Institute at York UniversityLinda Peake
The Dahdaleh Institute for Global HealthJames Orbinski
Global Labour Research CentreKelly Pike
Harriet Tubman Institute for Research on the Global Migration of African PeoplesMichele Johnson
Institute for Research on Digital LearningNatalie Coulter
Institute for Social ResearchLes Jacobs
Jack & Mae Nathanson Centre on Human Rights, Crime & Security François Tanguay-Renaud
LaMarsh Research Programme on Violence and Conflict ResolutionGordon Flett
Muscle Health Research CentreDavid Hood
Robarts Centre for Canadian StudiesGabrielle Slowey
Sensorium: Research Centre for Digital Arts and TechnologyMichael Longford
York Centre for Asian ResearchAbidin Kusno
York Centre for Field RoboticsMichael Jenkin
York Centre for Vision ResearchLaurence Harris
YU-CARE Tamara Daly

Distinguished Research Professors

NameGraduate Program(s)
Pat ArmstrongGender, Feminist & Women's Studies, Health, Political Science, Science & Technology Studies, and Sociology
Isa BakkerPolitical Science
Norbert BartelEarth & Space Science, Physics & Astronomy
Russell BelkAdministration
Ellen BialystokTheoretical & Applied Linguistics, Psychology
Dieter BohmeChemistry
J.F. Bosher (Emeritus)History
Deborah BritzmanEducation, English, Social & Political Thought, Women's Studies
James CarleyEnglish
Jerome Ch'en (Emeritus)History
Douglas CrawfordBiology, Kinesiology & Health Science, Psychology
Lorraine Code (Emeritus)Philosophy, Social & Political Thought, Women's Studies
Ken G. Davey (Emeritus)Biology
Jonathan EdmondsonHistory, Humanities
Sheila EmbletonEnglish, Linguistics & Applied Linguistics, Women's Studies
Stephen R. GillCommunication & Culture, Political Science
Jack L. Granatstein (Emeritus)History
Philip Gulliver (Emeritus)Social Anthropology
Laurence Roy HarrisBiology, Kinesiology & Health Science and Psychology
Michael Herren (Emeritus)English
Eric HesselsPhysics & Astronomy
Ian P. Howard (Emeritus)Psychology
Allan C. HutchinsonLaw
Christopher InnesEnglish
Ian Jarvie (Emeritus)Philosophy
Michael Kater (Emeritus)History
Joel KatzKinesiology & Health Science, Psychology
Alfred Barry P. Lever (Emeritus)Chemistry
Clifford Leznoff (Emeritus)Chemistry
Bernie LightmanHistory, Humanities, Science & Technology Studies, and Social & Political Thought
Paul LovejoyHistory
Kent McNeilLaw
Gareth MorganAdministration
H.V. Nelles (Emeritus)History
John O'Neill (Emeritus)Communication & Culture, Philosophy,
Social & Political Thought, Sociology
Hiroshi Ono (Emeritus)Psychology
Laurence PackerBiology
Leo Panitch (Emeritus)Political Science
Debra PeplerPsychology
Huw O. Pritchard (Emeritus)Chemistry
Marcia RiouxCritical Disability Studies, Health, Public Policy,
Administration & Law, Social Work
David Regan (Emeritus)Psychology
Nicholas RogersHistory, Social & Political Thought
Stuart ShankerPhilosophy
Gordon ShepherdPhysics & Astronomy
Brian J. SlatteryLaw
K.W. Michael SiuBiology, Chemistry, Earth & Space Science
Bridget StutchburyBiology
John TsotsosComputer Science & Engineering
Reg Whitaker (Emeritus)Political Science
Jianhong WuEarth & Space Science, Health, Information Systems & Technology,
Mathematics & Statistics

University President, Vice-Presidents, Deans-Principal, Chair, Librarian

TitleName
PresidentRhonda Lenton
Vice-President (Academic) & ProvostLisa Philipps
Vice-President (Research & Innovation)Robert Hache
Dean (Schulich School of Business)Deszo J. Horvath
Dean (Liberal Arts & Professional Studies)Ananya Mukherjee-Reed
Dean (Education)Lyndon Martin
Dean (Environmental Studies)Ravi de Costa
Interim Dean (School of Arts, Media, Performance & Design)Norma Sue Fisher-Stitt
Dean (Health)Paul W. McDonald
Interim Dean (Law)Mary Condon
Dean (Lassonde School of Engineering)Richard Hornsey
Dean (Science)Ray Jayawardhana
Co-Principals (Glendon)Ian Roberge and Domonique Scheffel-Dunand
Chair of SenateLeslie Beagrie
Dean of LibrariesJoy Kirchner
Associate University LibrarianAdam Taves
Associate University LibrarianAndrea Kosavic
Secretary of SenateMaureen Armstrong