Members

Officers of Council (Ex Officio Voting Members)

TitleName
ChairDawn Bazely
Vice-ChairAnne MacLennan
SecretaryMark Hayward
Recording SecretaryM. Michael Schiff

Graduate Program Representatives

Graduate Program Directors & Program Representatives

Graduate ProgramDirectorRepresentative
AccountingViswanath (Shanker) TrivediN/A
AdministrationEileen FischerN/A
Art HistoryAnna Hudsonvacant
BiologyBridget StutchburyJean-Paul Paluzzi
Business AdministrationAshwin JoshiMarcia Annisette
Business AnalyticsMurat KristalN/A
ChemistryRobert McLarenDasantila Golemi-Kotra
Cinema & Media Studies/FilmManfred Becker & Janine Machessaultvacant
Civil EngineeringUsman T. KhanJohn Gales
Communication & CultureJan HadlawTokunbo Ojo
Conference InterpretingAndrew CliffordN/A
Critical Studies In DisabilityRachel da Silveira GormanJessica Vorstermans
DancePatrick AlcedoN/A
Dance StudiesMary FogartyN/A
DesignSandra GabrieleN/A
Development StudiesViviana PatroniN/A
Digital MediaDon Sinclairvacant
Disaster & Emergency ManagementJack RozdilskyN/A
Earth & Space Science Mark GordonYongsheng Chen
EconomicsAhmet AkyolAndrey Stoyanov
EducationAparna Mishra TarcRachel Silver
Electrical Engineering & Computer ScienceSimone PisanaGerd Grau
EnglishKaren ValihoraSusan Warwick
Environmental StudiesLiette GilbertCate Sandilands
Études FrançaisesMarie-Christine PioffetN/A
Executive Master's in Business AdministrationMatthias KippingN/A
FinanceMelanie CaoN/A
Financial AccountabilityRichard LeblancN/A
Gender, Feminist & Women's StudiesAllyson Amy MitchellElaine Coburn
GeographyPatricia WoodLucia Lo
HealthClaudia ChaufanN/A
HistoryBoyd CothranSakis Gekas
Human Resources ManagementJelena ZikicSouha Ezzedeen
HumanitiesVictor SheaSusan Ingram
Information Systems & TechnologyMarin LitoiuN/A
Interdisciplinary StudiesKymberley BirdN/A
International Business AdministrationAlexandra CampbellN/A
Kinesiology & Health ScienceChris ArdernMichael Connor
LawCraig ScottSonia Lawrence
Linguistics & Applied LinguisticsGeoff LawrenceAntonella Valeo
ManagementKevin TasaN/A
Management in Artificial IntelligenceMurat KristalN/A
MarketingDavid Rice N/A
Mathematics & StatisticsSeyed MoghadasPatrick Ingram
Mechanical EngineeringPouya RezaiPaul O'Brien
MusicStephanie MartinAlan Henderson
NursingJacqueline ChoiniereN/A
PhilosophyAlice MacLachlanDan McArthur
Physics & AstronomyMatthew JohnsonOzzy Mermut
Political ScienceGerald KernermanKaren Murray
Psychology Suzanne MacDonaldKristina Gicas
Public & International AffairsClara Chapdelaine-FeliciatiN/A
Public Policy, Administration & LawNaomi CoutoN/A
Real Estate & InfrastructureJim ClaytonN/A
Science & Technology StudiesKean BirchDenielle Elliott
Social & Political ThoughtGamal Abdel-ShehidJim Vernon
Social AnthropologyMaggie MacDonaldKenneth Little
Social WorkChris Chapmanvacant
Socio-Legal StudiesJacqueline KrikorianDavid Szablowski
SociologyEric Mykhalovskiyvacant
Supply Chain ManagementDavid Alan JohnstonN/A
TheatrePaul LampertN/A
Theatre & Performance StudiesMagdalena Kazubowski-HoustonLaura Levin
Translation StudiesAurelia KlimkiewiczN/A
Visual ArtsBarbara Balfourvacant

Coordinators of Graduate Diploma Programs (not embedded in single graduate programs)

Graduate DiplomaCoordinator
Arts & Media AdministrationKen Rogers
Asian StudiesLaam Hae
Business & the EnvironmentDirk Matten
Environmental/Sustainability EducationDon Dippo
Financial Engineeringvacant
German & European Studiesvacant
Advanced Hebrew & Jewish StudiesSara Horowitz
Health PsychologyJoel Katz
International & Security StudiesRobert Latham
Jewish StudiesSara Horowitz
Latin American & Caribbean StudiesDanielle Robinson
Mathematics EducationTina Rapke
NeuroscienceDenise Henriques
Professional AccountingSandra Iacobelli
Refugee & Migration StudiesKhalis Hassan

Other Faculty Members

Standing Committees of Council

Academic Planning & Policy Committee

TitleName
ChairDawn Bazely
Vice-ChairAnne MacLennan
MemberAlison Bain
MemberChristopher Caputo
MemberBarbara Heron
MemberMarie-Christine Leps

Ex-Officio: Dean, Associate Deans, Chair, Vice-Chair, Associate Vice-President Research & Innovation, University Librarian, Vice-President Academic & Provost, Academic Affairs Officer, Assistant Secretary of Council


Awards Committee

MemberPatrick Alcedo
MemberAndrea Josse
MemberRoxanne Mykitiuk
MemberChun Peng
MemberTrevor Vandenboer
Membervacant

Ex-Officio: Dean, Associate Dean (Academic Affairs), Chair of Council, Executive Officer, Assistant Secretary of Council


Appeals & Academic Honesty Committee

MemberDavid Cecchetto
MemberCheryl Cowdy
MemberIain Moyles

Ex-Officio: Dean, Associate Dean (Academic Affairs), Chair of Council, Academic Affairs Officer


Petitions Committee

MemberJacqueline Krikorian
MemberKen Ogata
MemberTheresa Shanahan
MemberStephen Watson

Ex-Officio: Dean, Associate Dean (Student Affairs), Chair of Council, Student Affairs Officer


Nominating Committee

Chair of CouncilDawn Bazely
Vice-ChairAnne MacLennan
MemberChair, Petitions Committee
MemberChair, Appeals & Academic Honesty Committee
MemberChair, Awards Committee
FGS Representative to
Senate Executive Committee
tba

Ex-Officio: Dean, Associate Deans, Vice-Chair, Academic Affairs Officer, Assistant Secretary of Council


FGS Senate Representatives

TitleName
Academic Standards, Curriculum & Pedagogy CommitteeMark Hayward
Academic Policy, Planning & ResearchEvan Light
Honorary Degrees, Senate Executive SubcommitteeNaomi Couto
Executive CommitteeCheryl van Daalen-Smith

Student Members

Program Representatives

Graduate ProgramRepresentative
Accountingvacant
Administration PhDOrtaç Önder
Art Historyvacant
BiologyGabriella Gerzon
Business Administrationvacant
Business Analyticsvacant
Chemistryvacant
Cinema & Media Studies/FilmAaron Tucker
Civil EngineeringAdrien Sparling
Communication & CulturePatrick Dawson
Conference Interpretingvacant
Critical Studies In Disabilityvacant
Dancevacant
Dance StudiesStacey Murchison
Designvacant
Development Studiesvacant
Disaster & Emergency Managementvacant
Earth & Space Sciencevacant
Economicsvacant
EducationLois Kamenitz
Electrical Engineering & Computer ScienceSadeq Melhem
EnglishSidney Cunningham
Environmental StudiesKarl Petschke
Études FrançaisesDana Vuckovic
Executive Master's in Business Administrationvacant
FinanceAleksanders Vagners
Financial Accountabilityvacant
Gender, Feminist & Women's StudiesHeather Evans
GeographyYolanda Weima
HealthSantina Glockmann-Musto
HistoryRebecca Lazarenko
Human Resources Managementvacant
HumanitiesRyan Lee
Information Systems & Technologyvacant
Interdisciplinary StudiesNeil Rahul Bose
International Business Administrationvacant
Kinesiology & Health ScienceChristina Rogers-Jarrell
Lawvacant
Linguistics & Applied LinguisticsCheryl Fretz
Managementvacant
Mathematics & Statisticsvacant
Mechanical EngineeringAhmed Al-Attar
Musicvacant
Nursingvacant
Philosophyvacant
Physics & AstronomyAkash Chauhan
Political ScienceMishall Ahmed
PsychologyOwen Chevalier
Public & International AffairsAnidra Amoh
Public Policy, Administration & Lawvacant
Real Estate & Infrastructurevacant
Science & Technology StudiesMichael Laurentius
Social & Political ThoughtPauline Fu
Social AnthropologyAlex Petit-Thorne
Social WorkRory Grant
Socio-Legal Studiesvacant
SociologySharon Henry
Theatrevacant
Theatre & Performance Studiesvacant
Translation Studiesvacant
Visual Artsvacant

FGS Standing Committee Student Representatives

TitleName
Academic Planning & Policy CommitteeNeda Aminnejad and Aqeel Ihsan
Awards CommitteeSanjida Sharmin Mohona and Davis Vallesi
Petitions CommitteeDrew Danielle Belsky and Michelle Shelley
Appeals & Academic Honesty CommitteeMunjeera Jefford

Ex Officio Voting Members

FGS Representatives

TitleName
Dean and Associate Vice-President (Graduate)Tom Loebel
Associate DeanSusan Warwick
Associate DeanMark Hayward
Executive OfficerJodi Tavares
Associate Director, Student AffairsAnne Stebbins
Academic Affairs OfficerWesley Moir
Manager, Communications, Public Relations & Recruitmentvacant
Coordinator, Faculty GovernanceM. Michael Schiff

Student Presidents

President of:Name
Graduate Students' AssociationFardosa Warsame
Environmental StudiesMerve Kolcak
Graduate Business CouncilAzra Samji

Directors of Research Centres and Institutes

InstitutesName
Centre for Feminist ResearchElaine Coburn
Centre for Automotive ResearchAlex Czekanski
Innovation Computing @ LassondeJohn Tsotsos
Israel and Golda Koschitzy Centre for Jewish Studies Carl S. Ehrlich
Centre for Refugee StudiesSean Rehaag
Centre for Research on Biomolecular InteractionsSergey Krylov
Centre for Research in Earth and Space ScienceMike Daly
Centre for Research in Mass SpectrometryDemian Ifa
Centre for Research on Language ContactSylvie Rosienski
Centre for Research on Latin America and the CaribbeanDanielle Robinson
City Institute at York UniversityWilliam Jenkins
The Dahdaleh Institute for Global HealthJames Orbinski
Global Labour Research CentreLuann Good Gingrich
Harriet Tubman Institute for Research on the Global Migration of African PeoplesGertrude Mianda
Institute for Research on Digital LearningNatalie Coulter
Institute for Social ResearchLorne Foster
Jack & Mae Nathanson Centre on Human Rights, Crime & Security François Tanguay-Renaud
LaMarsh Research Programme on Violence and Conflict ResolutionJonathan Weiss
Muscle Health Research CentreDavid Hood
Robarts Centre for Canadian StudiesGabrielle Slowey
Sensorium: Research Centre for Digital Arts and TechnologyJoel Ong
York Centre for Asian ResearchAbidin Kusno
York Centre for Vision ResearchRobert Allison
YU-CARE Tamara Daly

Distinguished Research Professors

NameGraduate Program(s)
Pat ArmstrongGender, Feminist & Women's Studies, Health, Political Science, Science & Technology Studies, and Sociology
Isa BakkerPolitical Science
Norbert BartelEarth & Space Science, Physics & Astronomy
Russell BelkAdministration
Stephanie Ben-IshaiLaw
Nantel BergeronMathematics & Statistics
Ellen BialystokTheoretical & Applied Linguistics, Psychology
Dieter Bohme (Emeritus)Chemistry
J.F. Bosher (Emeritus)History
Deborah BritzmanEducation, English, Social & Political Thought, Women's Studies
James Carley (Emeritus)English
Lorraine Code (Emeritus)Philosophy, Social & Political Thought and Gender, Feminist & Women's Women's Studies
Douglas CrawfordBiology, Kinesiology & Health Science, Psychology
Ken G. Davey (Emeritus)Biology
Jonathan EdmondsonHistory, Humanities
Sheila EmbletonEnglish, Linguistics & Applied Linguistics, Women's Studies
Stephen R. GillCommunication & Culture, Political Science
Jack L. Granatstein (Emeritus)History
Laurence Roy HarrisBiology, Kinesiology & Health Science and Psychology
Michael Herren (Emeritus)English
Eric HesselsPhysics & Astronomy
Allan C. HutchinsonLaw
Ian Jarvie (Emeritus)Philosophy
Michael Kater (Emeritus)History
Joel KatzKinesiology & Health Science, Psychology
Sergey KrylovBiology, Chemistry and Physics & Astronomy
Alfred Barry P. Lever (Emeritus)Chemistry
Clifford Leznoff (Emeritus)Chemistry
Bernie LightmanHistory, Humanities, Science & Technology Studies, and Social & Political Thought
Paul LovejoyHistory
Kent McNeil (Emeritus)Law
Gareth Morgan (Emeritus)Administration
H.V. Nelles (Emeritus)History
John O'Neill (Emeritus)Communication & Culture, Philosophy,
Social & Political Thought, Sociology
Hiroshi Ono (Emeritus)Psychology
Laurence PackerBiology
Leo Panitch (Emeritus)Political Science
Debra PeplerPsychology
David Regan (Emeritus)Psychology
Marcia Rioux (Emeritus)Critical Disability Studies, Health, Public Policy,
Administration & Law, Social Work
Nicholas RogersHistory, Social & Political Thought
Anne RussonBiology and Psychology
Stuart Shanker (Emeritus)Philosophy
Gordon Shepherd (Emeritus)Physics & Astronomy
K.W. Michael Siu (Emeritus)Biology, Chemistry, Earth & Space Science
Brian J. Slattery (Emeritus)Law
Bridget StutchburyBiology
John TsotsosComputer Science & Engineering
Janet WalkerLaw
Reg Whitaker (Emeritus)Political Science
Jianhong WuEarth & Space Science, Health, Information Systems & Technology,
Mathematics & Statistics

University President, Vice-Presidents, Deans-Principal, Chair, Librarian

TitleName
PresidentRhonda Lenton
Vice-President (Academic) & ProvostLisa Philipps
Vice-President (Research & Innovation)Amir Asif
Interim Dean (Schulich School of Business)Detlev Zwick
Dean (Liberal Arts & Professional Studies)J.J. McMurtry
Interim Dean (Education)Sharon Murphy
Dean (Environmental Studies)Alice J. Hovorka
Dean (School of Arts, Media, Performance & Design)Sarah Bay-Cheng
Dean (Health)Paul W. McDonald
Dean (Law)Mary Condon
Dean (Lassonde School of Engineering)Jane Goodyer
Dean (Science)Rui Wang
Interim Principal (Glendon)Ian Roberge
Chair of SenateAlison Macpherson
Dean of LibrariesJoy Kirchner
Associate Dean, LibrariesAndrea Kosavic
Associate Dean, LibrariesAdam Taves
Secretary of SenatePascal Robichaud